WOLNE RODNIKI ORAZ ICH POGROMCY – ANTYOKSYDANTY.

Dzisiejszy tekst poświęcony jest wolnym rodnikom. Zapewne spotkałaś się z tym określeniem.

Dlaczego o nich piszę? Ponieważ mają bardzo duży wpływ na Twoje zdrowie i urodę, a zauważyłam, że pomimo kojarzenia samego pojęcia, wiele osób nie wie, jak mocno na nas oddziałują.

CO TO SĄ WOLNE RODNIKI?

Wolne rodniki to nic innego, jak niesparowane atomy. Każdy atom ma na swojej ostatniej orbicie parzystą liczbę elektronów. Zdarza się, że w swojej podróży jeden elektron się zgubi. Wówczas powstaje wyrwa, dziura. Atom traci  wtedy równowagę i zaczyna poszukiwać brakującego elementu.

Dzieje się to bardzo szybko. Gdy napotyka inny atom z parzystą liczbą elektronów, próbuje mu zabrać brakujący element czyli jeden elektron. Wtedy atom, któremu został zabrany jeden elektron, sam staje się wolnym rodnikiem ponieważ jego materiał genetyczny zostaje zniszczony. W naszym organizmie wciąż trwa taka bezustanna walka.

Wszystko jest w porządku, dopóki zostaje zachowana równowaga pomiędzy wolnymi rodnikami a antyoksydantami. Jeśli natomiast wolne rodniki się rozgoszczą w naszym organizmie, a antyoksydanty zwolnią im miejsce, następuje tzw. stres oksydacyjny. Grasowanie w naszym ciele wolnych rodników działa bardzo niekorzystanie na nasze zdrowie. Niszczy strukturę komórek – uszkadza błony komórkowe i DNA, prowadzi do chorób, przewlekłych stanów zapalnych, starzenia się organizmu i skóry.

CO MA WPŁYW NA POWSTAWANIE WOLNYCH RODNIKÓW?

Główną przyczyną powstawania nadmiaru wolnych rodników są czynniki środowiskowe. Dlatego bardzo ważne jest, żeby zdać sobie sprawę, jak dużo w tym temacie zależy od Twoich wyborów.

To jaki styl życia wybierasz ma wpływ na to, jak długo zachowasz zdrowie i młodość.

Poniższa grafika przedstawia najpopularniejsze przyczyny powstawania wolnych rodników.

Ostatnio przeczytałam, że nawet bardzo intensywny, mocno wyczerpujący trening powoduje powstawanie wolnych rodników. W czasie intensywnego treningu przyspieszeniu ulega przemiana materii. Szybsza przemiana materii to szybsze przetwarzanie glukozy i tlenu w energię, czego efektem ubocznym jest powstawanie wolnych rodników.

Powstawanie wolnych rodników bardzo mocno wyniszcza nasz organizm, powodując wiele poważnych chorób takich jak: miażdżyca, cukrzyca, choroby nowotworowe oraz choroby układu nerwowego. A jeśli chodzi o urodę to wolne rodniki powodują starzenie się skóry, odwodnienie, utratę jędrności, zmianę kolorytu skóry na szary.

Chciałabym się w tym miejscu skupić na niekorzystnym wpływie wolnych rodników na naszą skórę i urodę, a także podzielić się rozwiązaniem bazujących na produktach Arbonne w jaki sposób można zapobiegać spustoszeniu, które sieją w naszym organizmie wolne rodniki. Celowo piszę produkty a nie kosmetyki, ponieważ marka Arbonne promuje holistyczne, czyli kompleksowe podejście do zdrowej pielęgnacji i jest hybrydą łączącą: zmianę nawyków żywieniowych, ruch, zdrową wegańską pielęgnację oraz zdrowy wegański makijaż.

NAJPOPULARNIEJSZA BROŃ PRZECIW WOLNYM RODNIKOM

Najbardziej znanym antyoksydantem jest witamina C. Jest niezwykle efektywna, ponieważ prawie w całości ulega regeneracji. Proces jej regeneracji jest w pełni wykorzystywany przy wspólnym działaniu przeciwrodnikowym witaminy C z tokoferolami czyli witaminą E. W obecności Witaminy C dochodzi do wzmocnienia działania (synergizmu) pomiędzy obydwoma witaminami. Witamina E  po wychwyceniu wolnego rodnika, nie ulega rozpadowi, lecz pod wpływem działania Witaminy C zostaje całkowicie zregenerowana.

Te składniki znajdziesz w dużej ilości w linii RE9 Advanced oraz RE9 Prepwork marki Arbonne oraz Rescue&Renew i Shea Butter. Właściwie są w każdej linii. Musisz tylko dobrać odpowiednie produkty do swoich potrzeb.

POLIFENOLE, CZYLI MOC ROŚLIN

Grupa polifenoli czyli FLAWONOIDY oraz spokrewnione z nimi ANTOCYJANY występują w roślinach takich jak: arnika górska, rumianek, tarnina, lukrecja, miłorząb japoński, chmiel, herbata, winorośl. Również dieta człowieka zawiera antyoksydanty np. zielona herbata, czarna herbata, czerwone wino (a w nim kwercetyna, miry cetyna, epikatechiny, antocyjany).

Chcę tutaj nadmienić, że cała pielęgnacja kolorowa marki Arbonne – makijaż, jest oparta o rośliny, które wspomagają pielęgnację w ciągu dnia. Czyli wspomagają skórę, nawilżają i działają antyoksydacyjnie, jednocześnie ją malując i upiększając. Chronią skórę przed zablokowaniem oraz częstym zjawiskiem świecenia skóry i powstawaniem zaskórników. Szminki oraz błyszczyki nie posiadają metali ciężkich, wazeliny, składników zwierzęcych, tak popularnych w produktach dostępnych w drogeriach.

Do najważniejszych kierunków działań tych substancji czyli grupy polifenoli należy: wychwytywanie wolnych rodników, ochrona przed utlenianiem lipidów, działanie przeciwzapalne, działanie przeciwmutogenne.

Polifenole stabilizują również Witaminę C, czyli chronią ją przed utlenianiem. Dzięki tej właściwości wywierają korzystny wpływ na syntezę kolagenu. Polifenole są również doskonałymi naturalnymi filtrami promieniochronnymi, zwłaszcza wobec promieni UVA, uszkadzających skórę właściwą.

Neutralizując wolne rodniki polifenole chronią lipidy cementu międzykomórkowego przed utlenianiem.

W warstwie rogowej naskórka (stratum corneum) polifenole działają przede wszystkim przeciwrodnikowo. W głębszych warstwach naskórka mogą one wpływać na aktywność enzymów, aż wreszcie głębiej, w skórze właściwej wpływają na stan naczyń krwionośnych i stymulują mikrokrążenie skórne. Dlatego tak ważne jest wprowadzanie tych składników głębiej do skóry właściwej np. ultradźwiękami Genius Ultra.

Najliczniejszą grupę polifenoli stanowią flawonoidy o charakterze barwników – ANTOCYJANY. Występują one przede wszystkim w owocach jagodowych, nadających owocom atrakcyjne kolory. Największą zawartość antocyjanów i przy tym najwyższą aktywność przeciwutleniającą wykazują owoce jagodowe, jak: żurawina, czarna jagoda, malina, truskawka oraz winogrona i jagody bzu czarnego oraz borówki czarnej. Znajdziesz je w liniach pielęgnacyjnych oraz suplementach Arbonne.

Związki te wykazują silne właściwości przeciwutleniające in vitro wyższe niż witaminy przeciwutleniające i karetonoidy. Hamują skutecznie utlenianie lipidów oraz eliminują aktywne formy tlenu i azotu. Ze względu na surowce bogate w ciemnofioletowe barwniki zaliczane są do środków odtruwających organizm, pożądanych szczególnie w żywności ludzi żyjących w skażonym środowisku (usuwają z organizmu toksyczne metale ciężkie, np. ołów).

Dlatego polecam Ci przyjrzeć się produktowi, który jest bardzo ważny dla naszego prawidłowego funkcjonowania oraz szczególnie ważny dla dzieci: Green balance i całej suplementacji wspomagającej zdrowe funkcjonowanie i właściwe wchłanianie składników niezbędnych do zdrowego życia marki Arbonne. Zdrowy, odtruty organizm powoduje niesamowite zmiany na Twojej skórze. Wtedy pielęgnacja to przyjemność, a nie walka z wiatrakami.

Podsumowując: polifenole roślinne wykazują szczególnie dużą skuteczność przeciwrodnikową i przeciwutleniającą. Działają także bakteriobójczo, bakteriostatycznie. Opóźniają procesy starzenia się skóry, pochłaniają promieniowanie UVA i UVB wpływając pozytywnie na mikrokrążenie skórne i likwidują przebarwienia skóry.

KAROTENOIDY – NIE TYLKO MARCHEWKA

Karotenoidy są przeciwutleniaczami i należą do izoprenoidów i obejmują kilkaset związków, z których ok. 50 występuje w żywności. Dotychczas opisano ponad 600 naturalnych karotenoidów.

Jest to grupa rozpuszczalnych w tłuszczach (lipofilowych), pomarańczowoczerwonych barwników typowych dla m.in. pomidorów i marchwi. Najbardziej rozpowszechniony w przyrodzie jest β-karoten – żółty barwnik roślinny.

Jako związki polienowe, wszystkie karotenoidy są antyoksydantami aktywnymi in vitro i in vivo. Zawarte m.in. w pomidorze α-karoten i β-karoten wykazują aktywność witaminy A. Najsilniejszym przeciwutleniaczem wśród karotenoidów jest likopen.

BETALAINY, CZYLI BURAK NA BOGATO

Betalainy to przeciwutleniacze, które odgrywają istotną rolę w redukcji rodników – mogą zatrzymać łańcuch reakcji rodnikowych. Dzięki redukcji rodników nadtlenkowych i alkoksylowych ochraniają lipidy nie dopuszczając do powstania produktów peroksydacji (biologiczny proces utleniania lipidów, łańcuchowy i wolnorodnikowy, w którego wyniku powstają nadtlenki tych lipidów). które często wykazują właściwości rakotwórcze.

Jak już zdążyłaś zauważyć zarówno odżywianie jak i pielęgnacja mają kluczowy wpływ na stan naszego zdrowia, kondycji skóry i witalności.

Obecnie zidentyfikowano około 50 barwników betalainowych. W buraku czerwonym występują m.in. betanina, betacyjanina, betanidyna, izobetanina, prebetanina, izoprebetanina i inne . Występują w nim również barwniki żółte betaksantyny, w których skład wchodzi kwas betalaminowy skondensowany z jednym z aminokwasów – glutaminą lub glutaminianem. Barwniki i kwasy fenolowe są koncentrowane głównie w skórce buraka, następnie w koronie rośliny, a najmniej zawiera ich miąższ. Jak widzisz, bardzo ważne jest to z czego pozyskiwane są składniki aktywne i to również wpływa na ich przyswajalność w organizmie. Dlatego tak bardzo zwracam Twoją uwagę na suplementy Arbonne i ich bardzo wysoką przyswajalność.

MELATONINA – OSTATNIA W TYM ZESTAWIENIU, ALE NIE MNIEJ WAŻNA

Melatonina to antyoksydantm który występuje w różnych częściach roślin: w korzeniach, liściach, owocach, kwiatach oraz nasionach. Chroni ona tkanki roślinne przed stresem oksydacyjnym wywołanym stresami środowiskowymi, takimi jak: zmiany stężenia ozonu, wysoka i niska temperatura, promieniowanie UV, zanieczyszczenia.

Po wielu badaniach naukowcy odkryli w liściach roślin, korze drzew iglastych, ziarnach kukurydzy i zbóż kwas ferulowy. Chroni on rośliny przed działaniem wolnych rodników i promieniowania słonecznego. Na uwagę zasługują także zawarte w algach polifenole, posiadające właściwości antyoksydacyjne i antyrodnikowe.

 

Dla skóry po 35 r.ż. szczególnie polecam sztandarową linię marki Arbonne, wegańską, a przede wszystkim testowaną klinicznie: RE9 ADVANCED oraz linię RE9 liftingującą. Gwarantuję bardzo szybki rezultat poprawy jakości skóry. A jeśli dołączysz do tego codzienny trening mięśni twarzy- fitness twarzy, do którego Cię serdecznie zapraszam, będziesz sama zadziwiona rezultatami.

 


WIĘCEJ INFORMACJI:


Chcesz wiedzieć więcej  zapraszam do kontaktu ze mną.

 

Katarzyna Sporysz

Konsultant Przedsiębiorca Arbonne

Kosmetyczka/ wizażystka/masażystka

Trener fitness twarzy


Inspiracja: H. Puzanowska – Tarasiewicz, L. Kuźmicka, M. Tarasiewicz, „ANTIOXIDANTS AND REACTIVE OXYGEN SPECIES”