Skóra trądzikowa. Jak jej pomóc?

Trądzik to jeden z głównych powodów, dla których młodzi ludzie udają się do dermatologa. 70%–87% nastolatków doświadcza problemów związanych z cerą, a często niedoskonałości dotykają również dorosłych. Przyczyny wywołujące trądzik są nieznane, a liczba ludzi zmagająca się z tym problemem wydaje się wzrastać. Poniższe informacje służą wyłącznie celom informacyjnym i nie stanowią oświadczeń zdrowotnych dla naszych produktów.

Jakie miejsca są najczęściej atakowane przez niedoskonałości?

Niemalże każda osoba doświadcza w życiu niedoskonałości cery, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Zarówno nastolatków jak i dorosłych dotykać mogą różne rodzaje niedoskonałości cery o zróżnicowanym zaawansowaniu i częstości występowania. W okresie dojrzewania zmiany trądzikowe rozprzestrzeniają się z okolic nosa i czoła na pozostałe części twarzy. Zmiany trądzikowe mogą również pojawiać się na dekolcie i ramionach, a czasami również na plecach, szczególnie u mężczyzn. Dorosłe kobiety mogą doświadczać niedoskonałości cery na policzkach i wzdłuż linii brody, szczególnie przed menstruacją lub w jej trakcie.

Jak powstają niedoskonałości?

Zdrowa skóra jest jednolita, gładka, czysta i pełna blasku. Produkcja łoju jest zrównoważona, a pory niewielkie i odblokowane. Gruczoły łojowe znajdujące się w skórze głowy, szyi, dekoltu oraz pleców wydzielają mieszankę lipidów, zwaną sebum, w której dominują bakterie przyczyniające się do pojawiania się niedoskonałości skóry. Kiedy skóra wytwarza nadmiar sebum lub łoju, martwe komórki naskórka mogą zlepiać się i blokować pory, czego rezultatem jest powstawianie niekorzystnych zmian na skórze. Na powierzchni skóry naturalnie występują bakterie, które czasami mogą dostać się do zablokowanych porów. Gdy bakterie te dostaną się do wnętrza porów, mogą je zablokować. Zablokowane pory mogą ulec stanom zapalnym i stać się wyraźnie widoczne, co może prowadzić do niekorzystnego wyglądu cery.

Zatykaniu porów sprzyja spowolnienie procesu odnowy komórek spowodowane nadmiarem łoju lub zaburzeniem równowagi fizjologicznej flory bakteryjnej skóry oraz stany zapalne wywołane zmianami hormonalnymi oraz nieodpowiednią dietą.

Jak pomóc skórze trądzikowej?

Kiedy mamy cerę trądzikową, lub kiedy czasem pojawiają się na niej niedoskonałości, w tym czasie zalecane jest pielęgnowanie jej produktami przeznaczonymi do cery z niedoskonałościami.  Zmniejszenie niekorzystnych zmian cery oraz utrzymanie zdrowej i jednolitej w wyglądzie skóry jest możliwe dzięki zrozumieniu potrzeb i funkcji skóry.  Celem jest uzyskanie równowagi skóry, unormowanie produkcji sebum. Bardzo istotne jest odpowiednie oczyszczanie cery przy jednoczesnym jej nawilżaniu, oraz wspomaganie naturalnej funkcji ochronnej skóry. Kiedy skóra jest zdrowa, z jej powierzchni samodzielnie złuszczają się martwe komórki naskórka.

Gdyby przyjrzeć się skórze pod mikroskopem, można by dostrzec, że ma ona swój własny „ekosystem” lub inaczej biologiczną kolonię oddziałujących na siebie mikroorganizmów – podobnie jak ma to miejsce w lesie tropikalnym. Ekosystem ten ma wiele różnych stref i warstw, a także korzystne oraz szkodliwe bakterie. Główną funkcją skóry jest zapewnienie fizycznej bariery chroniącej ciało przed uszkodzeniami mechanicznymi, szkodliwymi organizmami oraz substancjami toksycznymi. Istnieją cztery bariery, które pomagają w regulacji ekosystemu skóry i utrzymaniu jego równowagi.

 • Mikrobiologiczna, czyli ekoflora: naturalny sprzymierzeniec skóry w ochronie przed niepożądanymi bakteriami.
 • Fizyczna, czyli warstwa rogowa naskórka (stratum corneum): spełnia funkcję ściany ochronnej i umożliwia wymianę molekuł pochodzących z organizmu oraz z powierzchni skóry.
 • Biologiczna, czyli naskórek (epidermis): fizyczna warstwa skóry.
 • Włosy: chronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, jak na przykład promieniowanie UV
Jesteś tym co jesz, czyli  zadbaj o skórę od wewnątrz

Pielęgnacja skóry odpowiednimi produktami jest ważną czynnością pomagającą utrzymać równowagę ekosystemu skóry. Jednakże sama pielęgnacja skóry nie wystarcza. Ważne jest również zdrowie od wewnątrz wspomagane właściwym odżywianiem, dzięki któremu można osiągnąć pełną blasku, czystą i jednolitą cerę. Twoja skóra może być odzwierciedleniem zdrowia całego Twojego organizmu i układu pokarmowego. Jak wesprzeć zdrowie skóry za pomocą odpowiedniego odżywiania:

 • Optymalne trawienie: ogólne zdrowie organizmu powiązane jest z pracą naszego układu pokarmowego. Prawidłowe trawienie wspomaga organizm we wchłanianiu składników odżywczych pochodzących z pożywienia; zaburzone trawienie może przyczynić się
  do niedoboru witamin i minerałów.
 • Dostarczaj organizmowi dużej ilości pożywnego błonnika: składnik ten wspomaga pracę przewodu pokarmowego. Pomaga przesuwać masę pokarmową przez jelita i usuwać toksyny i zbędne substancje z organizmu.
 • Wprowadź do swojej diety zdrowe tłuszcze: badania wykazują, że większość ludzi nie dostarcza organizmowi wystarczającej ilości kwasów tłuszczowych, takich jak omega-3.
 • Zmniejsz ilość spożywanych kwasów tłuszczowych nasyconych i typu trans, ponieważ mogą one negatywnie wpływać na układ naczyniowy. To z kolei może wpłynąć na stan innych części ciała, jak skóra.
 • Spożywaj pokarmy bogate w zdrowe tłuszcze, jak oliwa z oliwek, olej kokosowy, awokado, orzechy, nasiona bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 oraz tłuste ryby, jak łosoś, tuńczyk oraz ryby o białym mięsie.
 • Przyjmuj suplementy diety zawierające kwasy omega-3, aby pomóc zrównoważyć poziom niezbędnych kwasów tłuszczowych w swojej diecie.
 • Zwiększ ilość spożywanych witamin i minerałów:
 • Witamina A: pomaga zachować zdrową skórę.
 • Witaminy z grupy B: jak witamina B2 pomaga zachować zdrową skórę.
 • Witamina C: pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania kości, chrząstki, dziąseł oraz skóry. Wspomaga również ochronę komórek przed stresem oksydacyjnym.
 • Cynk: pomaga zachować zdrową skórę.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

NORMY I BEZPIECZEŃSTWO

DLA KOGO PRODUKTY ARBONNE?

KIM JEST KONSULTANT ARBONNE?

Klient preferencyjny posiada 20% zniżki.

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Chcesz wiedzieć więcej skontaktuj się z osobą, która zaprosiła Cię na tą stronę, lub jeśli jesteś tu przypadkiem zapraszam do kontaktu ze mną.

 

Katarzyna Sporysz

Konsultant Przedsiębiorca Arbonne

Kosmetyczka- masażystka

Trener fitness twarzy