JAK WYBRAĆ BIZNES?

Co wybrać dla siebie?

„(…)Tradycyjna mądrość pierwszej połowy XX wieku polegała na tym, by iść do szkoły, dobrze się wykształcić, a potem znaleźć pracę w dużej firmie. Pomysł aby samemu wejść w biznes, uważano za co najmniej ryzykowny. Być może godny podziwu, ale nadal ryzykowny… a może nawet szalony. Dziś jest wręcz odwrotnie. (…) Ludzie zaczynają rozumieć to, że chcieliby mieć większą kontrolę nad własnym życiem. Chcą żyć bliżej rodziny, kontrolować swój własny czas i decydować o własnej przyszłości…”

  /fragment „Biznes XXI wieku” Robert T. Kiyosaki

Nie chcę mówić, że praca na etacie jest czymś złym i niewłaściwym. Jeśli się w niej spełniasz, daje Ci satysfakcję to być może właśnie jest to Twoja droga. Jednak zgodzisz się ze mną, że jest to  generowanie dochodów o bardzo ograniczonej wysokości. Jeśli masz  szczęście, dostaniesz cieplutką posadkę na kierowniczym stanowisku w urzędzie, korporacji .Wygenerujesz większe dochody i zdobędziesz prestiż i poszanowanie współpracowników. Jednak nadal będziesz uzależniona od decyzji innych. Całą swoją energię, cały swój potencjał nakierujesz na rozwój kogoś, kto jest w hierarchii zawodowej wyżej od Ciebie: kierownik, dyrektor,  szef. A co jeśli decyzją innych zostaniesz zwolniona?

To tylko obraz, który pozostawiam Ci do zastanowienia. Czy lubisz to co robisz i czujesz się z tym dobrze? Czy Twoja praca jest przypadkowa, bo nie miałaś wyjścia, nie wiedziałaś co zrobić ?

Rynek na Świecie oraz w Polsce bardzo mocno otworzył się na dobre rozwiązania. Mogę pokusić się nawet o stwierdzenie, że teraz jest czas kobiet. Jesteśmy coraz bardziej odważne, mamy coraz więcej możliwości rozwoju i uczenia się od siebie. Mamy ogromne możliwości generowania wysokich dochodów, a nawet dochodu pasywnego nie rezygnując z macierzyństwa.

Spójrzmy co dzieje się aktualnie w rządzie i służbie zdrowia, jak wyglądają emerytury?

A oto trzy możliwości generowania większych dochodów i przejęcia odpowiedzialności za swoje finanse, z których możesz skorzystać w dobie XXI wieku:

BIZNES TRADYCYJNY, BIZNES MLM, INWESTYCJE.

Poniżej opiszę Ci wady i zalety każdej z nich.

BIZNES TRADYCYJNY

Jeśli masz pomysł na produkt, który jest na rynku poszukiwany, śmiało możesz otworzyć biznes tradycyjny.

Zalety:  Wolność wyboru, decydujesz sama o swojej przyszłości, o ludziach z którymi chcesz pracować, o wszystkich szczegółach dotyczących Twojej działalności, o czasie w którym będziesz pracowała. Do Ciebie idzie cały zarobek. Masz pełen wachlarz możliwości i tylko od Ciebie zależy w jakim kierunku się rozwiniesz.

Wady:

Na rozpoczęcie tradycyjnego biznesu musisz mieć kapitał, a jeśli go nie posiadasz, bierzesz pożyczkę w banku, co jest ogromnym obciążeniem psychicznym. Jeśli Ci się uda to wszystko w porządku ale jeśli nie pójdzie tak jak zaplanowałaś, pożyczkę nadal będziesz musiała spłacać.

Jesteś sama odpowiedzialna za biznes plan, sama musisz stworzyć produkt doskonały, zbadać rynek, stworzyć stronę internetową (sklep internetowy), zająć się reklamą w internecie, pozycjonowaniem strony. Zakładając biznes tradycyjny może wydawać Ci się pozornie, że będziesz  wolna, ale to złudzenie. Owszem jeśli akurat wstrzelisz się w potrzeby rynku jest bardzo prawdopodobne, że odniesiesz sukces, zatrudnisz pracowników i będziesz nadal pozornie wolna, ponieważ: gdzie kota nie ma tam myszy harcują. Moja koleżanka powiedziała coś bardzo mądrego, czym chcę się podzielić z Tobą: prowadząc małą firmę kilku osobową, a po załamaniu  rynku zostając w niej sama, nazwała siebie nie właścicielem firmy ale właścicielem stanowiska pracy, bowiem wszystkie obowiązki związane z prowadzeniem firmy spadły na nią osobiście. Prowadziła jednoosobową firmę i to ona pobierała osobiście wszystkie zyski ale również sama była odpowiedzialna za każdy element dotyczący tej działalności.

Jeśli podejmiesz decyzję, że prowadzisz małą działalność jedno osobową, lub mały biznes tradycyjny w którym  zatrudniasz np.dwóch pracowników, nie masz możliwości przez pierwsze 5 lat oddalenia się od firmy. Co z urlopem? Wakacjami? Czy możesz spokojnie zachorować? Czy możesz przenieść się z rodziną w dowolne miejsce? Zmienić adres zamieszkania? Posiedzieć w domu z chorym dzieckiem?

Ok. Każdy kto zaczyna własny biznes musi liczyć się z poniesieniem kosztów Bez względu jaki to rodzaj biznesu, musisz ponieść mniejsze lub większe koszty finansowe oraz czasowe. Pytanie co po przeanalizowaniu wybierasz? Co jest bliskie Twojemu sercu?

I znów nie mówię, że biznes tradycyjny jest zły. Niesie po prostu  wielkie możliwości jak i wielkie ryzyko. Decyzję o prowadzeniu biznesu tradycyjnego warto dobrze przemyśleć i podejść mocno strategicznie. Tu nie masz miejsca na próbowanie, bo może się uda. Tu musisz mocno zaryzykować, dokładnie ustalić cel, kroki, strategie działania, przewidzieć przyszłość, Wierzyć w 100% w siebie i produkt.

I skupić całą swoją uwagę na co najmniej 5 lat aby wyjść na prostą i zacząć zarabiać.

Możesz być do tego stworzona, kto wie? Wielu ludzi zaryzykowało i z bardzo pozytywnym skutkiem prowadzą biznes tradycyjny.

MLM (Marketing w sieci Network / Social Marketing)

To model biznesu w którym osadzone jest Arbonne.

Bardzo ostatnio popularny model biznesowy.

Przyglądnij mu się uważnie. Setki firm funkcjonuje w tym modelu biznesowym na świecie a w Polsce zaczyna nabierać olbrzymiego rozkwitu i tempa rozwoju. Ten rodzaj biznesu jest owiany wieloma mitami, dlatego tak wiele osób nie zwraca na niego uwagi lub wręcz traktuje jak gorszy gatunek, coś w rodzaju akwizycji.

Jeśli jesteś otwarta na zmiany w życiu koniecznie poczytaj kilka publikacji na ten temat i sama wyrób sobie zdanie na  temat modelu biznesowego MLM (Marketingu w sieci Network). Nie przenoś mitów dawno zasłyszanych. Nie zabieraj sobie możliwości  własnego rozwoju. Świat się zmienia, biznes się zmienia, możliwości się zmieniają. Wystarczy spojrzeć jak do przodu idzie technologia. Wystarczy się zastanowić w jaki obszar aktualnie przenoszą się nasze zakupy? Nie muszę wspominać, że większość produktów kupujemy przez internet. Poniżej napiszę kilka tytułów, które na pewno warto przeczytać, choćby dla poszerzenia horyzontów, dla wyrobienia własnego zdania.

Wielu znanych biznesmenów, bizneswoman popiera ten model biznesu, dobrze o nim mówi: Warren Buffet, Donald Trump, Robert T. Kiyosaki, Brian Tracy. W Polsce Kamila Rowińska, Ewelina Gawłowska, dr. nauk ekonomicznych Alina Vogelgesang. Odszukaj te osoby, zainteresuj się, poczytaj. To autorytety w dziedzinie biznesu.

Nikt nie każe Ci się zatrzymać na etapie biznesu marketing sieciowy/ social marketing. To po prostu świetna możliwość na wygenerowanie zadowalających Cię dochodów oraz uzyskania wolności czasowej aby zacząć inwestować dalej w np. biznes tradycyjny, nieruchomości, akcje itd. Ale też pamiętaj o tym, że jest to jeden z lepszych modeli biznesowych prócz inwestycji do wygenerowania dochodu pasywnego.

Marketing sieciowy/ Social marketing otwiera drogę do miejsc o których marzyłaś. Do realizacji siebie i swoich talentów, bez względu w jakim jesteś miejscu aktualnie.

Biznes w modelu social marketing/ marketing sieciowy dokładnie tak jak biznes tradycyjny polega na zdobyciu klienta. W tej kwestii niczym się nie różnią te dwa modele biznesowe.

Polecam Ci na początek kilka pozycji, do których warto zaglądnąć:

 • „45 sekundowa prezentacja” Don Failla (pierwsze 5 rozdziałów, wystarczy abyś sprawdziła czy to coś dla Ciebie)
 • „Biznes XXI wieku” Robert T. Kiyosaki- doskonała pozycja do wyrobienia sobie własnego zdania na temat samego modelu biznesowego MLM.
 • „Teraz jest czas kobiet” Nancy Failla
 • I dla inspiracji: ,, Urodziłeś się bogaty” Bob Proctor ( myśl o czym myślisz)

Zalety tego modelu biznesowego:

 • Niska kwota inwestycji początkowa, gotowy plan biznesowy, strategia, strona internetowa i produkt wysokiej jakości.
 • Brak inwestycji w biuro, lokal.
 • W tym modelu produkty mają zazwyczaj bardzo wysoką jakość. To coś w rodzaju franczyzy tyle, że nie musisz inwestować dużego kapitału. Nie wiem czy zauważyłaś, że największe biznesy dochodowe to biznesy sieciowe np. siec hoteli Hilton, McDonald, sieć restauracji, sieć sklepów meblowych.
 • Dostajesz gotowy plan marketingowy, strategię, reklamę a nawet plan na ekspansję.
 • Do tego modelu biznesowego nadaje się każdy, kto lubi ludzi, polubi produkt. Nie ma tu znaczenia wykształcenie, zasób portfela, pozycja społeczna, kolor skóry, wiek czy płeć.  To chyba najbardziej demokratyczny biznes świata. Jednak jest coś bardzo ważnego czego nie mogę tu pominąć. Cecha, którą musisz posiadać lub wyrobić ją w drodze po cel. Jest nią ogromna chęć -pragnienie osiągnięcia swoich marzeń i celów, determinacja, wytrwałość w działaniu i ważny powód dla którego będziesz robił ten biznes.
 • Firmy działające w tym modelu biznesowym robią wszystko co w ich mocy aby nas na tyle zahartować,  abyśmy stanęli na własne nogi.  W marketingu sieciowym wszyscy Cię wspierają abyś stawała się coraz lepsza. Twój sukces oznacza mój sukces. Sukces osób, którym pokażesz tą drogę, determinuje Twój osobisty sukces.W moim najlepszym interesie jest tak Ci pomóc, abyś osiągnęła swój osobisty sukces, wówczas ja również będę miała sukces. Zupełnie odwrotnie jest na etacie. Gdy jesteś pracownikiem czujesz ( złudnie bardzo), że wszyscy będą Cię chronić: szef, związki zawodowe, rząd. Tym czasem wiesz jaka prawda za tym stoi, szczególnie teraz kiedy o tym piszę.
 • Zaletą Social marketingu/ marketingu sieciowego jest również możliwość pracy w dogodnym dla siebie czasie i tempie. Sama decydujesz o wysokości swoich zarobków. Przy odpowiednim zaangażowaniu możesz wygenerować dochód pasywny. Możesz ten model biznesowy dołączyć jako drugą nogę finansową do czegoś czym się już zajmujesz i sprawdzić jak będzie działał dla Ciebie. Mądrzy ludzie czerpią wodę z wielu studni. Kiedy jedna wysycha mogą czerpać z innej.
 • Możesz pracować globalnie, drogą internetową.
 • W każdej chwili możesz zrobić sobie wolne.
 • Możesz pracować z każdego miejsca na ziemi. Możesz przemieszczać się i podróżować nadal prowadząc biznes. Możesz podjąć decyzję o przeprowadzce i nadal w Twoich finansach nic się nie zmieni.
 • Uczysz ludzi ale nie jesteś za nich odpowiedzialna. To znaczy, że jeśli ty zrezygnujesz nie wyrządzisz nikomu krzywdy. Tu każdy idzie po swoje osobiste cele i dostaje pomoc od wielu ludzi.
 • Możesz pracować efektywniej i szybciej niż osoba, która Cię do tego modelu biznesowego zaprosiła. Sama nadajesz tempo swojej pracy i swojemu rozwojowi.
 • To miejsce gdzie nauczysz się zasad rządzących biznesem, nauczysz się zarządzania pieniędzmi, wzmocnisz poczucie wartości, staniesz się przedsiębiorcza i bardzo odważna. Być może będzie to trampolina do Twoich celów wyższych i tylko początek Twojego zawrotnego rozwoju.
 • Dostajesz bardzo dużą dawkę wiedzy biznesowej i rozwojowej, za którą zwyczajnie prowadząc biznes tradycyjny musiałabyś ponieść  spore koszty.
 • Zaletą jest to, że w tym modelu biznesowym możesz iść po dochód pasywny, lub tylko dorabiać ustaloną przez siebie kwotę. Wszystko zależy od Twojej decyzji i zaangażowania.

Ten model biznesowy może też mieć wady:

 • Mała inwestycja powoduje, że łatwo rezygnujemy, przy pierwszych trudnościach.
 • Budując swój biznes oczekujemy natychmiastowych efektów. Zapominamy, że to biznes długoterminowy, który wysokie dochody generuje po 2-5 latach, czasem zajmuje  10 lat. Wszystko zależy od Twojego zaangażowania. Co znaczy 10 lat w stosunku do tego, że tradycyjnie pracujemy ok. 40 lat, kiedy na końcu czeka dochód pasywny.
 • Nie masz nad sobą szefa. Nikt Tobą nie zarządza. Musisz pilnować się sam, żeby prowadzić spotkania, uczestniczyć w szkoleniach, rozwijać zespół, czytać literaturę, która pomoże Ci zrozumieć istotę prowadzenia tego biznesu. To chyba najtrudniejsza rzecz- samodyscyplina.

Trudności personalne:

 • Na początku łapiemy super entuzjazm, który z czasem opada. Musimy nauczyć się utrzymywać entuzjazm na stabilnym poziomie.
 • Na początku nie wyedukowani wstydzimy się o nim mówić.
 • Przenosimy odpowiedzialność za nasz biznes na naszego lidera, nie biorąc odpowiedzialności za siebie.
 • Żyjąc w utartych schematach, opiniach, zasłyszanych z dawien dawna historiach, nie dajemy sobie szansy na własne subiektywne zdanie i opinię. Nawet nie chcemy sprawdzić co rynek ekonomistów o tym mówi, jaką opinię mają znaczący biznesmeni na temat marketingu w sieci network/ social marketingu. To oni powinni być Twoim autorytetem, a nie rodzina czy koleżanka, która sama boi się przejąć kontrolę nad swoim życiem.
 • I to co kosztowało mnie najwięcej wysiłku- strach przed opinią innych. Długo trenowałam nowy nawyk , który hartował mnie na tego typu ludzi. Dzisiaj wiem, że ludzie inspirujący zawsze będą Cię wspierać, nawet jak będziesz się potykała. Jak tylko zadecydujesz, że chcesz się takimi otaczać, znajdziesz ich na pewno. To ludzie z różnych branż, modeli biznesowych, idący w jednym kierunku-po swoje marzenia.
 • Podjęcie chęci wyedukowania się. Tak aby mieć pewność, iż jesteś pełno wartościową bizneswoman. Model biznesowy MLM to doskonałe narzędzie do spełniania własnych celów. Wyrzuć z głowy słowo akwizycja i sprzedaż. Zainstaluj w swojej głowie nowe poprawne informacje na temat tego modelu biznesowego. W tym modelu się raczej nie sprzedaje a buduje wizję dla innych, jak oni mogą zbudować swój marketing sieciowy. Jest to budowanie relacji, tak jak w biznesie klasycznym. Bądź dumna, że rynek Polski daje Ci takie możliwości rozwoju globalnego.
 • Myślimy, że wszyscy będą robili to samo co my. Zapominamy, że każdy człowiek jest indywidualną jednostką i poszukuje czegoś właściwego dla siebie w życiu. MLM to może być jedna z propozycji a nie absolutnie najlepsze wyjście. Pozwólmy ludziom decydować o sobie. Zadecydować co dla nich jest najlepszym rozwiązaniem.

Polecam Ci ten model biznesu. Sama się w nim poruszam. To bardzo przyjemna i stosunkowo łatwa praca, w relacjach z ludźmi ale też wnosząca pewnego rodzaju trudność: determinacji, samodyscypliny, chęci, wytrwałości , otwartości na naukę i wiary w to że się uda.

MLM TO MODEL BIZNESOWY, KTÓRY MOŻE BYĆ POCZĄTKIEM TWOICH INWESTYCJI I ROZWOJU.

KATALOG ARBONNE

Wynagrodzenia

SuccessPlan Arbonne

Globalne zestawienia wynagrodzenia konsultantów Arbonne

INWESTYCJE

Bardzo dobry obszar do generowania dużych dochodów. W tym modelu pieniądze pracują dla Ciebie a nie Ty dla pieniędzy.

Zaleta:

Nie musisz angażować dużo swojego czasu, a co miesiąc masz dochód pasywny. Dobre decyzje generują duże dochody bez udziału Twojego czasu.

Wady:

 • Musisz posiadać własny kapitał, do zainwestowania.
 • Dobrze byłoby mieć wypracowane kontakty oraz wiedzę na temat dobrych inwestycji.
 • Ryzyko, że źle zainwestujesz.

Jeśli będziesz się kształciła, zdobywała wiedzę, budowała relacje, nawiązywała dobre kontakty, będziesz potrafiła dobrze inwestować z ogromną korzyścią dla siebie.

PODSUMOWUJĄC

Możesz tak naprawdę korzystać z wszystkich modeli biznesowych, wprowadzając do życia jeden za drugim, mądrze inwestując czas i pieniądze.

Osobiście myślę, że najłatwiej zacząć od MLM i przekierować inwestycje dalej na inne modele biznesowe. Szczególnie kiedy rezygnujesz z pracy na etacie, masz chęci i determinację do zmian w życiu a nie chcesz dużo inwestować kapitału własnego.

Sama tak zrobiłam. Do pracy etatowej dołożyłam MLM, z czasem wycofałam się całkiem z etatu, a swoją energię przekierowałam na wybudowanie marki autentycznej Zaklinacz Piękna – biznesu tradycyjnego ale jako freelancer. Lubię sama zarządzać swoim czasem. Połączyłam pasję z zarabianiem. Kolejnym krokiem będzie rozwinięcie tych dwóch modeli i przekierowanie ich na inwestycje. Każdy z tych modeli wzbogaca moją wiedzę i kontakty.